Yazma ve iğne oyaları | İğne Oyası Modelleri
Resim Bulunamadı

Yazma ve iğne oyaları

27 Kasım 2016
4.141 views
Yorum kapali
 • Sponsor Bağlantı
  Yazma ve iğne oyaları

  İğne Oyası

  Dünyaca ünlü bir el emeği ürünü olan iğne oyası, Türk danteli olarak da bilinir. İpek iplikten yapılan minyatür ve üç boyutlu oyalar olan iğne oyaları genelde bir tekstil ürününün kenarına işlenir.

  Tek başına kullanılmayan ama etnik giysilerde elbise yakaları ve eteklerinde detay olarak kullanılan bu ürünler, Anadolu kadının en önemli el emeği göz nuru ürünleridir. Kültün en önemli yansıması olan geleneksel el sanatları ürünü olan iğne oyası zengin çeşit ve modellere sahiptir.

  Anadolu’da adeta bir sanat gibi tüm duyguları bu oyaya işleyen kadınlar ürünleri satarak gelir elde etme imkanına sahip olmaktadır.

  İğne Oyası Nerelere Yapılır?

  Yemenilerin kenarına uygulanan iğne oyası işlenmiş ürünler, ucuz olan bir yemeniyi bir anda kaliteli ve pahalı bir hale getirebilmektedir.

  Son yıllarda sadece yemenilerde değil, giysilerde de kullanılmaya başlayan iğne oyası, elbise ve eteklerin kenarlarında, kollarda ve aksesuarlarda tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Sık sık süs eşyalarında da tercih edilen iğne oyalarının ipek iplikle yapılanları esastır. Ancak bazen naylon ipliklerle de yapılabilirler.

  İğne Oyası Ne Kadar Zamanda Yapılır?

  Sponsor Bağlantılar

  İğne oyasında kullanılan motif ve modellerin zorluk derecesine göre değişen iğne oyası yapma süresi, genelde 1 haftayı bulabilmektedir. Farklı uzunluklarda yapılan iğne oyalarında, kullanılan tekniklere göre üretim süresi değişebilir.

  İğne, firkete, mekik ve tığ ile yapılan iğne oyaları, aslında Anadolu kadınının imkansızlıklar karşısında nasıl da yaratıcı olduğunun en büyük kanıtı olan el sanatı eserleridir.

  İğne Oyası Fiyatları

  Bu el emeği göz nuru ürünlerin fiyatları da, emeğin karşılığını çıkaracak ölçüde değildir. Ekonomik bir fiyatları olan iğne oyalarının işlenilecek olan yere göre değişebilen uzunluk, modelin zorluk derecesi ve saf ipek mi yoksa naylon ipek mi kullanıldığına göre değişmektedir.

  İğne oyalarının bazen çok fazla uzun ve detaylı olan modelleri vardır ve bu modeller biraz daha uzun sürede bittiği ve detaylı bir çalışma istediği için daha yüksek olsa da, çok pahalı fiyatlara satılmamaktadır.

  Ayrıca günümüzde yazma oyası özellikle genç kızların çeyizlerindeki önemini hala korumaktadır ve en çok tercih edilen yemeni süslemesi olmaktadır.Ayrıca birbirinden farklı modelleri www.igneoasi.net sitesinde bulabilirsiniz

  Reklam
 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  En Yeni İğne Oyası Yazma Modelleri
  En Yeni İğne Oyası Yazma Modelleri
  Bayanların Yeni Gözdesi İğne Oyası Yazma Modelleri
  Bayanların Yeni Gözdesi İğne Oyası Yazma Modelleri
  İğne Oyasından Yemeniler
  İğne Oyasından Yemeniler
  2014 İğne Oyası Yazma Örnekleri
  2014 İğne Oyası Yazma Örnekleri